SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın

İleride üç çocuk borçlanması hakkı getirirlerse ilk olarak şu an hangi ikisini borçlanmamız avantajlı olur?


Eşinizin ilk iki doğumunu borçlanması avantajlı
Soru: Eşim 1 Mayıs 1977 doğumlu. Sigorta başlangıç tarihi 20 Temmuz 1992’dir. Halen asgari ücret üstünden primi  yatmakta. Şu ana kadar toplam 1692 gün prim ödemesi var. Ayrıca 2003 – 2006 – 2010 doğumlu üç çocuğumuz var. Doğum borçlanması da yapmadık. Bunlardan ileride üç çocuk  borçlanması getirirlerse ilk olarak şu an hangi ikisini borçlanmamız avantajlı olur? Ve ikinci sorum da ilk ikisini 1440 gün daha borçlandık diyelim, eşim buna göre toplam ne kadar daha prim günü doldurması gerekiyor? Ve emekli maaşı bağlanma tarihi nedir? (3600 prim günü doldurma şartı hariç)   AHMET

Cevap: Doğum borçlanmasıyla kazanılan günler, doğum tarihinden sonraki iki yıllık sürelere maledilmektedir. Eşiniz ilk iki doğumunu borçlanması halinde kazanacağı günler, sosyal güvenlik mevzuatında sigortalının aleyhine kapsamlı değişikliklerin yapıldığı 1 Ekim 2008 den önceki tarihlere maledileceğinden avantajlı.

Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi. İki doğumunu borçlanması halinde, prim ödeme gün sayısı 3132 güne yükselecek. Borçlanmadan sonra 2468 gün daha prim ödeyerek, toplam primini 5600 güne tamamlaması şartıyla, 49 yaşını dolduracağı 1 Mayıs 2026 tarihinde emekli olabilir.  

Ekrem SARISU - POSTA

Vekaletle Yeni SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız Yapılır

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

Subscribe to RSS headline updates from:
Powered by FeedBurner